Обслуговування кондиціонерів. 5. Контроль параметрів

Обслуговування кондиціонерів.  5. Контроль параметрів

           Практично повсюдно,при згадці про сервісне обслуговування кондиціонера, можна прочитати або почути термін - «перевірка тиску в системі», «дозаправка фреону до робочого тиску» і т. д. Для більшості - це чи не єдиний параметр, за яким намагаються судити про робочому стані кондиціонера. «По тиску» судять і про ступінь можливого витоку хладагента і по ньому ж дозаправляють кондиціонер. Що ж таке «робочий тиск» і яким цей параметр повинен бути в нормі?

        Не будемо обтяжувати читача теоретичними викладками з спеціалізованої технічної літератури про роботу холодильних машин і теплових насосів, а покажемо на прикладі, що судити про «здоров'я» кондиціонера на підставі лише «тиску» фреону в системі, без взаємозв'язку з комплексом інших найважливіших параметрів, докорінно непрофесійно і безвідповідально.

        На малюнку представлений класичний приклад, коли в однакових за обсягом балонах знаходиться різна кількість зрідженого газу (фреон R22)


Фото 1. Тиску пари холодоагенту


        На перший погляд парадоксально, але однакових за обсягом балонах, навіть при різній кількості скрапленого газу, тиск буде однаковим.

        Показання тиску пари хладагента, що знаходиться в динамічній рівновазі пар-рідина, при визначеній температурі не залежать від його кількості в балоні. Наочна демонстрація неприйнятність оцінки роботи холодильної машини лише за критерієм величини тиску перегрітої пари на лінії всмоктуючої магістралі.

        А адже наведений приклад відображає лише дуже малу частину процесів, які відбуваються в холодильному контурі. Насправді комплекс перетворень агрегатного стану хладагента набагато складніше, не кажучи вже про технології інверторного управління, парожідкостной інжекції , двофазного упорскування холодоагенту в компресор і т. д., що застосовуються в сучасних системах кондиціонування.

        Опис циклу Карно, фаз переохолодження-перегріву холодоагенту, їх відповідності тиску конденсації або тиску випаровування не є метою даної статті , тому ми на конкретному прикладі покажемо лише частина нюансів і методик при професійному підході до оцінки показників і можливої їх корекції в ході сервісного обслуговування самої простий побутовий спліт-системи нєїнверторного типу.

        При оцінці роботи кондиціонера знімаються як термо-манометричні дані , так і дані електричних показників роботи системи. Для більш поглибленої оцінки знімаються і дані анемометрії і пірометрії. В ідеалі це повинно фіксуватись у спеціальній карті контрольних замірів і тільки після цього комплексна оцінка параметрів може дати уявлення про роботу системи кондиціонування у цілому.


Фото 2. Карта контрольних замірів


        Загальнодоступним для самого користувача методом первинної оцінки роботи кондиціонера, може служити вимірювання перепаду температур (дельти) на вході і виході повітряного потоку з випарника внутрішнього блоку кондиціонера. Це можна зробити за допомогою звичайного кімнатного термометра. Для цього достатньо спочатку виміряти температуру повітря на рівні всмоктуючої решітки внутрішнього блоку, після чого виміряти температуру потоку на виході. Різниця температур (при умовах заданих виробником в конкретному режимі роботи) повинна становити не менше 8-10 До при роботі на охолодження і не менше 14-16 До при роботі на обігрів. У інверторних моделей ці значення можуть відрізнятися в бік збільшення діапазону.         Такі ж вимірювання перепаду температур виробляються і на конденсаторі зовнішнього блоку, але їх інтерпретація в комплексі з іншими вимірами вже доля фахівців.


Фото 3. Вимір «дельти» за повітрям на випарнику. tae 24,9 - tas 7,7 = ∆θ повітр.17,2 До


        Професійні багатоканальні термометри і дата-логгер з USB-інтерфейсом дозволяють одночасно вимірювати відразу кілька параметрів і будувати різні види температурних графіків для оцінки роботи системи в заданому часовому проміжку.



Фото 4. Побудова температурного графіка охолодження приміщення


        В основі професійної діагностики роботи системи лежить визначення таких параметрів типового парокомпресійного циклу як величина переохолодження рідкої фази хладагента після конденсатора і величина перегріву пари після випарника.

        Зважаючи особливостей побутових кондиціонерів, де в якості дроселюючого пристрою служить капілярна трубка (КП), величина переохолодження холодоагенту в конденсаторі не може розглядатися як визначальний показник оцінки правильності величини заправки, тому контроль здійснюється за величиною перегріву пари холодоагенту після випарника.

        Для визначення цього показника потрібно виміряти:

- температуру по сухому термометру (DB) перед конденсатором;

- відносну вологість або покази мокрого термометра (WB) на вході у випарник (розрахунок за психрометрической таблиці);

-температуру теплоносія після випарника;

-температуру кипіння холодоагенту у випарнику, який розраховується по тому самому робочому тиску» на основі температурної шкали манометра низького тиску або таблиць виробника хладагента.


Фото 5. Побудова температурного графіка охолодження приміщення


        Внаслідок впливу водяної пари випарювальної середовища на величину прихованої теплоти конденсації, обов'язковою умовою є визначення температури за «вологому» термометру (WB) на вході у випарник, яка розраховується за психрометричним таблицям на підставі відносної вологості і температури сухого термометра (DB) або ж реєструється розширеною функцією спеціальних гігрометрів.


Фото 6. Розрахунок температури вологого термометра (WB) за психрометрической таблиці або I-d -діаграмі вологого повітря


        Температура перегрітих парів холодоагенту після випарника знімається контактним термометром з поверхні газової труби після випарника або на її вході в НБ, перед компресором з температурною поправкою на 1-2 градуси. Збільшення значення градієнта говорить про поганий теплоізолірованності всмоктуючої магістралі, що небажано для холодильного циклу так і для охолодження компресора.


Фото 7. Замір температури перегрітих парів холодоагенту після випарника


        Вимірювання тиску пари на лінії низького тиску проводиться за допомогою манометричну станції, приєднуваної до сервісного порту зовнішнього блоку.


Фото 8. Манометрична станція


        Далі, по довідковим табличними даними та на підставі проведених замірів визначається величина розрахункового перегріву, яка звіряється з величиною фактичного перегріву, отриманого на даному зразку . Величина розрахункового перегріву не є постійною і залежить від температур всередині і зовні приміщення, а також вологовмісту повітря при даних температурах і може варіювати в межах 4-16 К. Збільшення значення фактичного перегріву в порівнянні з розрахунковим, говорить про недостатню кількість фреону в системі і навпаки - зменшення, служить сигналом про перезаправленности системи холодоагентом . Так як охолодження компресора відбувається за рахунок парів фреону, то його недолік викликає постійний перегрів компресора, а надлишок може призвести до гідроударів.

        Показаний комплекс вимірювань є мінімальним для реальної діагностики й оцінки термодинамічних показників роботи самого простого нєїнверторного кондиціонера.

        Поряд з вимірами величин , що характеризують роботу типового парокомпресійного циклу, в ході сервісного обслуговування також виробляється і зняття показань електричних параметрів. Замір напруги, сили пускових і робочих струмів, визначення величини ємностей конденсаторів і т. д.


Фото 9. Вимірювання величини струму токоизмерительными кліщами


        При демонтованої верхній кришці зовнішнього блоку можливо вимірювання попередньо знятих і розряджених ємностей пускових і робочих конденсаторів електродвигуна компресора і вентилятора зовнішнього блоку кондиціонера.


Фото 10. Ємність конденсатора електродвигуна вентилятора НБ


        Поряд з цим мінімумом можлива і більш поглиблена діагностика з застосуванням пірометрів для безконтактного вимірювання температур частин компресора та інших поверхонь, анемометрів для вимірювання швидкості потоку, об'ємної витрати повітря, а також інших діагностичних комплексів для холодильного обладнання.


Фото 11. Пирометрия. Безконтактне вимірювання температури випарника проводиться з обов'язковим урахуванням коефіцієнта випромінювання для цього типу поверхні


Фото 12. Анемометрія . Вимірювання швидкості потоку та об'ємної витрати через випарник внутрішнього блоку


        Консультації з питань підбору та придбання кондиціонерів та кліматичної техніки в Харкові, замовлення монтажу або сервісного обслуговування кондиціонерів в Харкові потрібно звертатися в Клімат Маркет Харків.


Продовження...


Статті по цій темі:

Обслуговування кондиціонерів. Введення

Обслуговування кондиціонерів. Чищення кондиціонера

Обслуговування кондиціонерів. Внутрішній блок

Обслуговування кондиціонерів. Зовнішній блок

...

Обслуговування кондиціонерів. Настройка параметрів

Обслуговування кондиціонерів. Висновок